Банер
Детето трябва да отиде на лекар - научете го да не се страхува

Много деца се страхуват да отидат на лекар. Съществуват няколко прости начина да ги успокоите.

Няма нужда да водите детето на лекар за най-малкото нараняване. За незначителните ранички и обелените колене може и мама да се погрижи.

Шарена лепенка, няколко ласкави думи и болката вече я няма. Плюшеното мече също може да послужи като утеха - просто сложете лепенка и на него.
Вие най-добре познавате детето си и забелязвате кога нещо не е наред. В някои ситуации медицинската помощ е задължителна. Предупредителен сигнал например е замъгляването на съзнанието. То може да бъде последица от отравяне. Ако детето е боязливо, подтиснато, неспокойно или раздразнително, сигурно се касае за наистина сериозно заболяване. Задължително трябва да му обърнете внимание, ако е трудно за овладяване или прекалено тихо. Същото важи и в случай, че детето няма желание за игра, не споделя чувствата си или изобщо не разговаря с вас. Проверете дали реагира на болка и дали тези реакции не са забавени. Ако установите нещо тревожно, веднага го заведете на лекар.
Вслушвайте се в дишането на детето. Неравномерното вдишване може да бъде признак на псeвдокруп или чуждо тяло в дихателните пътища, а неравномерното издишване - на бронхит. Обръщайте внимание на пулса (дали е забавен или учестен), на промените по кожата, на изпражненията, на промени в очите (замъгляване, неестествен блясък), на кръвното налягане. За последното не е нужно да използвате апарат, а просто да натиснете нокътя на ръката. Ако не се изпълни веднага след натиска, трябва да сте нащрек.
Ето и няколко съвета за правилно поведение, когато детето ви се разболее:
1. Запазете спокойствие и си създайте цялостна представа за проблема. С паника и безумни действия не помагате на никого, най-малко на детето.
3. Създайте на малчугана усещането, че е в сигурни ръце. Така първата стъпка към оздравяването вече е факт.
4. При спешен случай направете всичко възможно, за да не оставяте детето само.
По-лесно е, ако влизането в болница или посещението при лекар за планирани предварително. В такъв случай имате време да се подготвите.
1. Някои моменти от прегледа, като преслушването със слушалки например, могат да бъдат разиграни с кукли или плюшени играчки.
2. Книжките с картинки или играчките ще направят престоя в чакалнята по-поносим.
3. Плюшената играчка или куклата, която "се грижи" за детето, създава усещане за сигурност.
И накрая, нещо много важно: осигурете си няколко книги с лекарски съвети, поднесени по възможно най-достъпен начин. Не се колебайте да ги разлиствате всеки път, когато нещо ви тревожи. Това не означава, че ще си спестите ходенето на лекар, но можете да му бъдете от полза при поставянето на диагнозата.