Банер
Мама невинаги ще е до теб

I Детето ви е постоянно залепено за вас?
I Бъдете търпеливи, всичко ще се нареди

Всички ли деца изпитват силен страх от възможна раздяла с мама? Краткият отговор е „Да”. Първоначалната представа на всяко дете за света има едно-единствено име и то е „мама”. Няма да сме далеч от истината, ако обявим и обратното за вярно – в първите месеци след раждането детето е светът на мама. Колкото и естествена да е тази абсолютна зависимост, тя – за доброто и на двете страни – има известни граници.
На различни етапи от развитието си бебетата и подрастващите дребосъци преживяват за пръв път стреса от самата

мисъл, че мама невинаги ще е до тях.Напълно естествено е все още беззащитното дете да се разстройва от отсъствието на човека, който го предпазва и закриля. Успокоението е във факта че ситуацията е временна.
На каква възраст най-често се проявява тревожността?
Бебето може да прояви признаци на тревожност от раздяла не по-рано от 6-ия или 7-ия си месец, но истинската „буря” съзрява в периода 12-и – 18-и месец. Най-често отключващият фактор е връщането на майката на работа, съпроводено с тръгването на детска ясла на дребосъка. Причина за тази тревожност може да е и неуспешното усвояване на ново умение, налагащото нуждата детето да се „скрие” при мама.
Подходяща стратегия за първоначално „откъсване от полата ви” на малкото човече са играчки, които имитират това, което вие правите. Как да облекчим раздялата?
Както с всяка друга промяна, малкият човек се нуждае от време, за да свикне с идеята за нещо различно от досегашната рутина. Независимо дали отстъпвате грижата за дребосъка на баба му или на учителките в яслата, опитайте следните стратегии: Подгответе детето. Ако планирате да поверите грижата за детето на таткото или бабата, предвидете поне половин час, в който да сте тримата заедно – във ваше присъствие детето по-леко би приело вниманието на друг възрастен. При следващата стъпка – яслата или детската градина – опитайте да запознаете детето с обстановката предварително. Удобен вариант е детето да започне да ходи на ясла само до обяд, докато свикне, ако може да си позволите половин работен ден.