Банер
Стани „фирмен аристократ“

Почти във всяка фирма има разделение на „най-добрите” и „най-лошите” работници. Ако искате да бъдете сред „първите“, значи е време да действате и сами да влезете в групата на „фирмената аристокрация”.

Не се оплаквайте и не завиждайте – всеки има свой път до „звездното положение”. Намерете своя. Какво бихте могли да предприемете?

Да промените самооценката си

Забелязали ли сте, че всички представители на „фирмената аристокрация” приемат своето положение като заслужено и нормално? Те се смятат за „родени с право”, все едно, че са наследили титла, полагаща им се по право.
Не случайно хората казват, че ако един човек сто пъти се нарече прасе, той най-накрая ще почне да грухти. За каквито се смятаме – такива ставаме. Започнете да приемате себе си като достоен и пълноценен индивид, като добър професионалист и горд човек. Уважавайте себе си и околните ще започнат да ви уважават. Този път не е лесен, но дава гарантиран резултат – никой не подценява човек, който уважава себе си.

Да формирате своя професионален имидж

Можете да бъдете супер професионалист и потенциално добър мениджър, но ако в очите на своите колеги и началници изглеждате като „перманентен неудачник” или „работно конче”, никога няма да станете добър кандидат за „фирмената аристокрация”. Това е истината. Трябва да имате подходящ имидж, за да ви приемат за „свой човек в клуба”. В случая става въпрос по-скоро за психологическите характеристики на имиджа, отколкото за външния ви вид. Наличието на хубав костюм и „Ролекс” – последен модел няма да ви гарантират положението във фирмената йерархия. Трябва да излъчвате сигурност и професионализъм, да имате подходящи интереси и знания, да работите върху самопрезентацията. Технологията на този вид имиждово позициониарне не е сложна: първо опишете за себе си идеалния образ, подходящ за представител на „фирмената аристокрация” във вашата фирма, след това опишете си реакцията и действията на този персонаж в определени ситуации и най-накрая коригирайте имиджа си според „портрета”, който сте нарисували. Ефект ще има задължително. Трудното в случая е да не прекалите и да си създадете имидж далечен от реалното ви „Аз”.

Да се уволните и да си намерите друга работа

И това е изход, но никой не ви гарантира, че в новата фирма ще успеете да се внедрите във „фирмената аристокрация”. Ако нямате сигурни връзки, вероятността, че ще заемете познатото място на представител на „фирменото простолюдие”, е много голяма. Ако все пак решите да смените работното си място, не забравяйте, че във всяка фирма съществува „фирмената аристокрация” и ако искате да сте неин член, ще трябва да се борите!