Банер
Дете-леваче: “Подарък от съдбата” или “наказание”?

I За много майки и бащи тази “особеност” звучи като присъда

Да си левак в това няма нищо лошо, но има редица особености, които е нужно да знаят всички родители. Ако сте запознати с тях, вашето дете ще избегне много различни проблеми в средите на десняците.

Не забравяйте следните правила:
Детето-леваче се сблъсква с проблемите на преучаване, защото това е истинско насилие над мозъка. Даже, ако сте го преучили, и учителят му позволява да пише с лявата ръка, постигнатото от вас ще остане непроменено. Това е така, защото хлапето още не е свикнало с училищната заетост. Поради голямата емоционалност на детето-леваче, не е изключено, нервната му система да даде някои отклонения. За това най-големият процент на невротиците от средите на леваците е именно във възрастовата група от 5 до 8 години. Всъщност смело можем да кажем, че всеки малък левак, засегнат от методите на преучаване, е невротизиран. Най-често срещаните прояви на невротичните симптоми у 7-8 годишните леваци са нарушения в съня и апетита, болки в главата, заекване, тикове, повишена раздразнителност, вялост и др. Като цяло децата-леваци по-силно реагират на всичко, те са по-раними и емоционални, отколкото десняците. От това следва, че не трябва да крещите на детето, иначе то ще се затвори в себе си и ще се отдели от родителите.
Леваците имат изострено чувство на справедливост. Освен това такива хора са надарени с богато въображение, повече фантазират. Нека си направим равносметка: ако вие окончателно сте убедени в това, че вашето дете предпочита да прави всичко с лявата ръка, не се огорчавайте и не забравяйте да предупредите за това възпитателите и учителите. Именно от тях зависи в каква степен хлапето ще бъде подложено на стрес.