I Останете с хлапето на новото място поне два-три дни
I Ако детето ви не иска, не го насилвайте
Често през лятото родителите опират до помощта на бабите и дядовците за летуване извън големия град. Подобно решение осигурява на детето нужната промяна на климата, слънце, море или планина, забавления, интересна нова информация за света, удобен случай да се поглези на баба и дядо. Но това носи и известни рискове. Откъсването от родителите и
от обичайната среда могат да се окажат прекалено силен стрес за детето. Затова задължително трябва предварително внимателно да го подготвите.По-малките обикновено по принцип приемат промяната, без много да протестират. По-големичките обикновено пускат вход изпитаното вече средство - плача. Много важно е да разберете дали това е просто моментна реакция, която бързо ще мине и замине, или става дума за по-дълбока и болезнена криза. Детето трябва да бъде убедено, че го очаква едно изключително приятно преживяване, че ще срещне още много други деца и ще играе с тях нови игри. С две думи - детето трябва да приеме предстоящото събитие като един многообещаващ празник.
Фактите
Не е лесно да се хармонизират вкусовете и желанията на децата с навиците и възпитателните методи на бабите и дядовците. Едно е безспорно: трябва да се намери компромис, който ще балансира изискванията на внуците и навиците на бабите. Ако хлапетата са свикнали да прекарват повече време с дядо и баба, ще им бъде по-лесно да приемат с радост новината. Ако обаче рядко виждат баба и дядо и не ги възприемат като неделима част от ежедневието си, преди ваканцията задължително трябва да получат възможността да изгради у себе си нужната емоционална връзка с тях. Най-добре е, ако родителите придружат детето до новото място и останат поне два-три дни всички заедно там, за да решите проблемите с адаптацията към новата обстановка.
Моментът на сбогуване
Сбогуването не трябва да изглежда драматично. Въздишките и сълзите ще породят само страх у детето, че ще бъде изоставено, самотно, нещастно. Най-добрият начин е да се разделите с усмивка, като кажете примерно: “Сега ще ходиш на плажа с приятелчета и ще видиш колко весело ще прекараш”. Някои родители избират тръгване, което не е съпроводено със сбогуване, смятайки че така детето по-малко ще страда. Но така то може да си помисли, че са го изоставили завинаги.
Ако въпреки всичко детето откаже?
В такъв случай единственото правилно решение е да забравите за примамливата идея и да не правите опити да я реализирате “от позиция на силата”. Не само защото ще накърните чувството за независимост у детето, но и защото рожбата ви ще плати твърде висока цена за този експеримент. За него той ще е твърде болезнен и ще създаде предпоставки за още по-остра съпротива в следващи подобни случаи. |