Банер
Грубите шеги на работното място

Казват, че смехът е ефективна противоотрова за напрежението и скуката на работното място. Но ако винаги вие сте този, с когото се шегуват останалите колеги, ефектът може да бъде отрицателен. Сигурно понякога това ви е доста неприятно и ви кара да си мислите, че те не ви възприемат несериозно.

Питате се каква ли е конкретната причина, която ги провокира към подобно отношение и има ли начин да ги накарате да спрат с шегите, без да предизвиквате излишни конфликти.Чувството за хумор е едно от най-ценните човешки качества. Веселото настроение и добронамерените шеги са предпоставка за приятна работна атмосфера и добри междуличностни отношения. Обаче тези, които се шегуват на гърба на другите, всъщност не притежават чувство за хумор. Основният проблем на шегаджиите е, че невинаги се съобразяват с обстановката, а някои не знаят кога да спрат.
Преди да пристъпите към конкретни действия, анализирайте още веднъж поводите за шегите на вашите колеги. Всеки човек има своите слаби места и когато друг ги докосне, реакцията обикновено е чувствителна, дори мнителна. Дали шегаджиите просто искат да подобрят настроението на всички, макар по неподходящ за вас начин? Или пък вие отдавате прекалено значение на думите им, като се засягате?
Ако все пак шегите са нетърпими за вас, единственият начин да ги спрете е да разговаряте с техните автори. Намерете подходящ момент и поговорете с всеки поотделно. Споделете, че чувството за хумор, което проявява, ви кара да се чувствате некомфортно. Важно е как ще го кажете, за да ви разберат и за да има ефект. Опитайте с „разбирам шегите ти, но понякога ме караш да се чувствам зле“. Така със сигурност ще постигнете повече, отколкото ако заявите: „Майтапите, които си правиш с мен, са безогледни. Престани, ако обичаш.“
В първия случай на практика казвате, че ако колегата ви уважава и държи на вас, ще трябва да престане. Във втория случай той ще се опита да се защити, няма да осъзнае грешката си и по всяка вероятност ще продължи да се шегува с вас.