Банер
Банер

 - Книгата на астроложката на сайтът „България без граници” Станка Ангелова ни показва как да яхнем щастието през идващите 12 месеца.

Станка Ангелова повече от три десетилетия чертае съдбините на хората и на страната ни. За първи път събра в книга пророчества, психологически съвети и любопитни факти за годината на Коня през миналото столетие и как тя може да промени живота на обикновения човек, както и на държавите.

Продължава...

XVI Фестивал на червенокръстките и здравни филми

Всички жители и гости на Варна могат да видят над 160 филми, разпределени в три категории: филми на Червения кръст и Червения полумесец, здравни и екологични филми и игрални филми с обща хуманна насоченост. Тазгодишното издание представя филми от 25 държави - 118 от тях ще се съзтезават в различните категории. Те са част от програмата на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми.

Мястото на провеждането е Варна, а периодът – от 28 септември до 3 октомври. 16-ият фестивал продължава традицията на прекъснатия през 1991 г. Международен филмов фестивал, който още със своето създаване през 1961 г. успява да си извоюва място в престижната категория "А", в която са фестивалите в Кан, Венеция, Берлин.
Прожекциите са на 4 различни места – в пленарната зала на община Варна, в Санаторно-оздравителен комплекс „Камчия“, в аулата на Медицинския университет и в УМБАЛ „Света Марина“. Те са безплатни, безплатен ще е и транспортът до курорта Камчия. Целта е повече хора да видят филмите.
Фестивалът се организира от БЧК и МУ – Варна. Той е основан преди 50 г., през 1965 г. През годините се развива до Международен филмов фестивал със солидно международно признание, включително и присъждане на най-висока категория „А“(FIAF) до 1991. Организиран от Българският червен кръст, под егидата на Федерацията на Червения кръст и Червения полумесец, Световната здравна организация и ЮНЕСКО Фестивалът получава “А” категория, с каквато са фестивалите в Кан, Венеция, Сан Себастиян, и др. Всяка година в него са участвали между 150 и 170 филми в областта на здравеопазването, помощта и хуманитарната идея от 50 до 70 държави от всички континенти, които са давали възможността на местната публика да се срещне с важни имена от областта на киното, изкуството, медицината и науката, съобщи сайтът „Фестивали и събори в България“.
Варненският Фестивал на червенокръстките и здравните филми се превръща не само във филмово събитие, а става средище за обмяна на опит между световни учени медици, национални и международни здравни институции, дейци на Международните Червен кръст и Червен полумесец, световни и родни кинозвезди, режисьори, кинодейци, кинокритици, журналисти, кинематографии и чуждестрании телевизии.През 2014 година това уникално събитие от световен мащаб се възстанови.

Ето и програмата на XVI фестивал - 2015
СОК "Камчия"

28.09. понеделник
18:30 - Официално откриване на 16-тия Фестивал на червенокръстките и Здравни Филми
19:00 Солта на земята, Франция-Бразилия-Италия, 2014, 110 мин., реж. Вим Вендерс, 110` /сфф
29.09. вторник
10:30 - Смърт – сериал за живота, Норвегия, 2014, 53 мин., документален
14:00 Филми на Червения кръст и Червения полумесец – блок 1
Възстановяване на семейни връзки, Мексико, 2014, 6 мин., документален
Безопасност на движението по пътищата, Мексико, 6 мин., документален
Земята отново се раззеленява, Перу, 14:12 мин., документален
Операция „ниски температури“ – регион Пуно, Перу, 7:39 мин., документален
Спешни медицински услуги I, Ливан, 2014, 8 мин., документален
Екип за помощ при бедствия I, Ливан, 2014, 8 мин., документален
Мобилни клиники, Ливан, 2014, 7 мин., документален
Червен кръст в Хоукс Бей Минало & Настояще, Нова Зеландия, 11 мин., документален
Медицинска организация Хадасса, Ерусалим, Израел, 2013, 14 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Гана, Швейцария, 2014, 10:10 мин., документален
Мюстешва (Болница), Турция, 2010, 24 мин., документален
16:00 - Филми на Червения кръст и Червения полумесец – блок 2
Дългият път към по-добър живот, Швейцария, 2013, 14 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Ел Салвадор, Швейцария, 2014, 13:57 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Беларус, Швейцария, 2014, 9:16 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Лаос, Швейцария, 2014, 8:14 мин., документален
Шест часа дневно, Финландия, 8 мин., документален
Издирване на загиналите от тайфуна “Хаян”, Финландия, 6 мин., документален
Дружество на Китайския Червен кръст в Хенан, Китай, 7 мин., документален
Възстановяване на семейни връзки, Киргизстан, 2013, 14 мин., документален
18:00 - Травелатор, Сърбия, 2014, 99 мин, драма, режисьор - Душан Милич /сфф
30.09. сряда
10:30 - Два дни и една нощ, Белгия-Франция-Италия, 2014, 95 мин., /сфф
14:00 - Филми на Червения кръст и Червения полумесец – Блок 3
Здрави зъби, Швейцария, 2014, 2 мин., документален
Когато от бедност се ослепява, Швейцария, 2008, 16 мин., документален
Германски Червен кръст в 3 минути, Германия, 3 мин., документален
Ел Манго, Германия, 2014, 18 мин., документален
Болница в куфар: надежда за ХАИТИ, Германия, 2010, 28 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Того, Швейцария, 2014, 9:19 мин., документален
Здравен център „Рамбам“ кампус Израел, Израел, 6 мин., документален
16:00 - Филми на Червения кръст и Червения полумесец – Блок 4
Респект, Финландия, 10 мин., документален
Спешни медицински услуги II, Ливан, 2014, 8 мин., документален
Операция за подпомагане в Босна и Херцеговина, Турция, 4 мин., документален
Операция за подпомагане във Филипините, Турция, 8 мин., документален
Операция за подпомагане в Сомалия, Турция, 4 мин., документален
Операция за подпомагане в Сирия, Турция, 2 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Еквадор, Швейцария, 2014, 9:46 мин., документален
За по-добро здраве: доброволци в Киргизстан, Швейцария, 2013, 9:21 мин., документален
Програма за помощ на имигрантите, Мексико, 10 мин., документален
Проект „моята калъфка за възглавница”, Перу, 2015 г., 28:22 мин., документален
18:00 Брестката крепост, Русия, 2010, 131 мин., игрален
01.10. четвъртък
10:30 Панорама Избрано от Златен кукер, късометражни, анимационни
14:00 Фокус Руско кино
Мама, Русия, 20 мин., късометражен
Пасха, Русия, 2014, 30 мин., късометражен
Последният бал, Русия, 2011, 42 мин., документален
Посвещава се на 70 години от Победата, СОК «Камчия», 2015, 10 мин
16:00 Медицински университет – Варна представя
Хирурзи на сърцето, България, 73 мин., документален
18:00 Феникс, Германия, 2014, 98 мин., /сфф
02.10. петък
10:30 БНТ 1 - Малки истории
Васил, България, 2015, 10 мин., документален
Атанас, България, 2013, 10 мин., документален
Цецка, България, 2014, 10 мин., документален
Ганчо, България, 2015, 10 мин., документален
Десислав, България, 2015, 10 мин., документален
14:00 Български Червен кръст по региони представя
50 години Водноспасителна служба към БЧК – Бургас, България, 2014, 4 мин., документален
Съхрани живота, промени мисленето, България, 2014, 2:24 мин., документален
Бургуджиите „Кралете на чука“, България, 2009 г., 23 мин., документален
Хляб за душата, България, 2006, 2 мин., документален
Филм за БЧК Добрич, България, 2007, 16:30 мин., документален
Велика … история - 100 години БЧК – Кърджали, България, 2014, 15 мин., документален
Приемна грижа, България, 2011, 18 мин., документален
Международен ден за борба с глада,България, 1:30 мин., документален
Възрастни хора участващи в социални услуги, България, 12 мин., документален
Обучение по управление на бедствията 2011, България, 2011, 13 мин., документален
135 години Български Червен кръст – Стара загора, България, 13 мин., документален
16:00 Панорама Избрано от Златен кукер
Одобрен за осиновяване, Франция, 2012, 75 мин., анимация
18:00 Мандарини, Естония - Грузия, 2013, 87 мин., /сфф
03.10. събота
10:30 BTV: Репортерите
За планините, хората и лавините, България, 15 мин., документален
8 минути, България, 15 мин., документален
Karibu Kenya!, България, 15 мин., документален
Мисия здраве, България, 15 мин., документален
Държава с увреждания, България, 15 мин., документален
Парчета реалност, България, 15 мин., документален
Спешна недостатъчност, България, 16 мин., документален
14:00 Български Младежки Червен кръст представя
Като всички останали (Шарената къща), България, 2013, 28 мин., документален
Пътешествие около света, България, 2013, 16 мин., документален
Летен пътепис, България, 2014, 17:30 мин., документален
За война от целувки, България, 2014, 20 мин., документален
Моята червенокръстка история „Академия за доброволци”, България, 2014. 19 мин., документален
Лятна дъга, България, 2014, 12 мин., документален
16:00 Гълъб, кацнал на клон, размишлява за битието, Швеция-Германия-Норвегия-Франция, 2014, 101 мин., /сфф
19:00 Чудесата, Италия-Швейцария-Германия, 2014, 100 мин. /сфф

Община Варна, зала "Пленарна"
28.09. понеделник
15:00 - Програма късометражни и документални филми
Свобода, България, 2009, 20 мин., документален
А казвате, че ги обичате, България, 2010, 1 мин., късометражен
Клас пантомима, България, 15 мин., документален
Втора серия, България, 10 мин., документален
Пътят, България, 9 мин., документален
Болница за плюшени мечета, България, 4 мин., документален
Диагноза+, България, 2015, 15:49 мин., игрален, късометражен
Тест, България, 200, 8:30 мин., късометражен
Падаща звезда, България – Италия, 2015, 27 мин., късометражен
Даване, Тайланд, 3 мин., късометражен
17:00 - Медицински университет – Варна представя
Богородична клада, България, 2015, 43 мин., документален филм в памет на саможертвата на д-р Стефан Черкезов
Полученото даром, даром давайте, България, 2015, 30 мин., документален
Инсулт. Времето е мозък, България, 2015, 29 мин., документален
19:00 - Гласове от Украйна, Украйна, 70 мин., документален
29.09. вторник
15:00 Филми на Червения кръст и Червения полумесец – блок 5
Дългият път към светлината, Швейцария, 2011, 20 мин., документален
Многообразие в домовете за стари хора, Швейцария, 2012, 30 мин., документален
Когато климатът полудее, Швейцария, 2013, 20 мин., документален
В по-добър свят, Финландия, 13 мин., документален
Ако мислиш, че си безполезен, Финландия, 9 мин., документален
Екип за помощ при бедствия II, Ливан, 2014, 8 мин., документален
17:00 Славянск - хроника на войната, Русия, «Anna News», Украйна, Славянск, 97 мин., документален
19:00 Племето, Украйна-Холандия, 2014, 130 мин., /сфф
30.09. сряда
15:00 Черен въглен, Тънък лед, Китай, 2014, 106 мин, /сфф
17:00 Гуча!, Сърбия-България-Австрия-Германия, 2006, 94 мин., /сфф
19:00 Белият бог, Унгария-Германия-Швеция, 2014, 119 мин., /сфф
01.10. четвъртък
15:00 Последната линейка на София, България, 2012, 75 мин., документален
17:00 А защо да не живеем заедно?, Франция-Германия, 2011, 96 мин., игрален , /сфф
19:00 Раната, Германия-Франция-Италия-Русия-Канада-Полша-Турция, 2014, 138 мин., /сфф
02.10. петък
15:00 Светът е голям и спасение дебне отвсякъде, България-Германия-Словения-Унгария, 2008, 105 мин, игрален , /сфф
17:00 Тяло, Полша, 2015, 90 мин, трилър, /сфф
19:00 Левиатан, Русия, 2014, 140 мин., /сфф
03.10. събота
15:00 Мария Венера, Италия, 2007, 120 мин,
17:00 Скъпоценен живот, Израел, 90 мин., 2010, документален
19:00 Бота, Албания, 2014, 106:51, игрален

Медицински университет - Варна

28.09. понеделник
14:00 ТОТАЛно отричане, България, 2007., 92 мин., документален
16:00 До края, Амир, Израел, 2012, 40 мин., документален
29.09. вторник
14:00 документални филми от Мая Вапцарова
Преди да тръгне времето, България, 2013, 25 мин., документален
Чудотворната вода, България, 2013, 27 мин., документален
16:00 ЕДИТА груп представя
Да избереш живота, България, 27 мин., документален
Отключващ фактор, България, 29 мин., документален
Синдром, България, 30 мин, документален
30.09. сряда
14:00 Български Червен кръст в ретроспекция
130 години Български Червен кръст, България, 2008, 30 мин., документален
Под флага на милосърдието, Участието на Българския Червен кръст в Балканската война, България, 2012, 28 мин., документален
16:00 Медицински университет – Варна представя
Каузата Диабет, България, 38 мин., документален – среща – дискусия
01.10 четвъртък
14:00 Танцът на Хънтингтън, САЩ, 2014, 85 мин., документален, биографичен
16:00 Наркомовский обоз, Русия, 2012, 115 мин., игрален
02.10. Петък
14:00 Фокус Руско кино
Огън и пепел от Първата световна война, Русия, 2015, 26 мин., документален
Небето лекува, Русия, 2012, 26 мин., документален
Живи сърца, Русия, 2012, 26 мин., документален
16:00 Децата на Ирена Сендлерова, Полша, 2009, 96 мин., игрален
03.10. събота
14:00 Документални филми
Остани, България, 2013, 40 мин., документален
Хоспис, Украйна, 2012, 5 мин., документален
Безценен момент от живота на детето, Украйна, 2013, 16 мин., документален
16:00 Консулът от Бордо, Португалия, 2011, 90 мин., игрален

УМБАЛ „Света Марина” - Варна
01.10. четвъртък
14:00 Документални филми
Обратен курс няма, България, 2002, 49 мин., документален
Иван Станчов – Рицарят с раница, България, 2010, 26 мин., документален
16:00 Лятото на Мона Лиза, България, 2013, 40 мин., документален
02.10. петък
14:00 Документални филми
Тихият крадец, България, 30 мин., документален
Цената на дълголетието, България, 2013, 30 мин., документален
Бялата лястовица, България, 30 мин., документален
16:00 Панорама Избрано от Златен кукер - късометражни, анимационни
03.10. събота
14:00 Документални филми
Мисия военен лекар, България, 2008, 27:17 мин., документален
Бесарабски мечти, България, 2012, 27 мин., документален
Един ден в пожарната, България, 2013, 30 мин., документален
16:00 Тай Чи, България, 60 мин., документален