Дни след като 7 българки бяха хоспитализирани в болницата за спешна медицина "Н.Пирогов", а 27 жени потърсиха помощ след непрофесионално поставен ботулинов токсин с козметична цел се срещнах с водещия световен дерматолог д-р Ашраф Бадауи, който бе в България да проведе мастерски курс за обучение по лазер FOTONA по покана на Global Aesthetics.
С ваятеля на женски лица – президентът на Европейското дружество по лазерна дерматология (ESLD) и бивш президент на Европейското дружество по козметична и естетична дерматология (ESCAD), професор Бадауи говорим не за опасната, а за безопасната красота, която топи години, бръчки и несъвършенства и кара жената да се чувства млада и сияйна, независимо от възрастта. „Една от основните цели на обучителните курсове, които провеждаме, е да повишим стандарта на работа на специалистите, да ги научим на всички насоки за безопасност и правилно изпълнение на лазерните процедури с минимални странични ефекти и усложнения. Лазерът е инструмент, който ако се използва правилно, ще получим перфектни резултати. Ползваме ли го не както трябва, ще имаме проблеми и усложнения. Ето защо е изключително важно да работим с надежден лазер, лекарите да бъдат отлично обучени как да се използва и да се избере правилният лазер за съответния проблем. Ако с лазер за епилация лекувате белези, ще се провалите, нали? Така че трябва да сте сигурни, че използвате лазера правилно. За да бъдат предотвратени така наречените професионални грешки, които създават усложнения, е потребно правилното обучение както на практикуващите лекари, така и на пациентите: какво да очакват, как да се грижат за кожата си след процедурите и как да избегнат усложнения.“
Проф. Бадауи в последните 20 г. е участвал в над 350 международни конференции по дерматология с лекции и семинари, обучил е близо 3500 дерматолози по целия свят за лазерни приложения в дерматологията и естетичната дерматология. Именно от египетския дерматолог, съпредседател на Лазерната работна група към Европейската академия по дерматология и венерология (EADV) и член на Американското общество за лазер в медицината и хирургията (ASLMS), искам да науча азбучни истини за така широко разпространените напоследък разкрасителни процедури: ботокс, филъри, лазери…
„Красотата на лазера е в това, че можем да го използваме, за да постигнем различни ефекти върху кожата в зависимост от желания резултат. Можем да бъдем селективни при лазерите – да въздействаме само върху определени структури в кожата и същевременно да запазим останалите и да не ги засягаме. За целта използваме специфични видове лазери за лечение на определени кожни проблеми. Има лазери, които се прилагат за лечение на пигментация на кожата. Други се използват за премахване на татуировки и косми. До трети видове прибягваме за заличаване на съдови лезии. Ако имаме розацея или съдови образувания, прибягваме до друг вид лазер и т. н. Имаме и специални лазери за зоната около очите, които могат да стегнат клепачите и да намалят нуждата от хирургична намеса. След три сесии (по една на месец) можем значително да подобрим структурата на кожата около очите, което намалява нуждата от операция.
Неаблативно подмладяване постигаме с лазери, като използваме ниска топлина, за да стимулираме кожата, да привлечем в нея фибробласти и така да стимулираме ново образуване на колаген. Когато имаме лезии върху кожата, които трябва да премахнем, използваме друг тип лазер, който излъчва висока топлина, за да може да изпари тъканта. Говорим за фотоселективност или фототермичен ефект, и подразбираме, че лазерът е светлина, която преобразуваме в топлина, така че да постигнем оптимален ефект върху кожата. Това е нашата цел – да информираме лекарите за основите на лазерите и енергийните устройства, за правилните индикации, възможните странични ефекти и как да ги избегнат. Сами да различават кои процедури са научни и кои са маркетингови трикове и не са подходящи за употреба.“
Убедена съм в правотата на Д-р Ашраф Бадауи - доцент по дерматология в Националния институт за лазерно подобрени науки в Кайро и гост-професор по дерматология във Факултета по медицина на Университет в Сегед, Унгария, защото съм изпитала чудодейното въздействие на лазерите върху собствената си кожа. Имах възможността да посетя южнокорейския град Gwangju, който е с големината на София, но в него има над 1300 болници. В дерматологична клиника Neosculpt работят с над 60 вида лазери и д-р Шин за по-малко от половин час премахна всички пигментации по лицето ми, които никога повече не се появиха. Убеди ме, че падналите клепачи и контурът на лицето се оправят не със скалпел, а с лазер.
„Така е! Ако отпуснатостта на клепачите е лека до умерена, лазерът може да замени хирургията– категоричен е доц. Бадауи. - Имаме различни лазери за нехирургична блефаропластика (премахване на увиснал клепач) като CO2 лазер и Erbium лазер. CO2 лазер – по-агресивен, дава незабавни резултати, но изисква възстановяване. Erbium лазер (SmoothEye) е по-щадящ, правят се 3 сесии на месец и не е нужен възстановителен период. Ако кожата на клепачите е много отпусната, хирургичната намеса остава най-добрият вариант.
По отношение на пигментацията има петна, които могат да се премахнат завинаги с лазера - примерно слънчеви петна или лунички. Те обикновено не се появяват отново Но ако пациентът не използва слънцезащита и не се грижи за кожата си, пациентът може да развие нови петна на други места в бъдеще. Но тези, които сме премахнали, няма да се върнат.
Има обаче пигментации като мелазмата, които изискват доживотно лечение. Тя е кожно състояние, за което винаги казваме на пациентите: "Веднъж мелазма – завинаги мелазма."
Също както диабетът или хипертонията – никой не приема лекарства за един месец и след това да спира. Лечението на мелазмата е постоянно – със слънцезащита, депигментиращи агенти и други методи.“
Хората по света стареят различно. Интересувам се какво е характерно за кожата на нас, българите и на хората от Балканите? Дали остаряваме по-бързо и каква трябва да е превенцията, за да останем по-дълго младолики?
Д-р Ашраф Бадауи: „Не става дума само за националности, а за генетични типове кожа. Балканите са смесица от етноси, така че тук няма "типична" кожа.
Съществуват две класификации:
1.Фицпатрик скала – класифицира кожата от тип 1 (много светла, лесно изгаря) до тип 6 (много тъмна, устойчива на слънце).
2.Етническа класификация – дори двама души с еднакъв тип кожа по Фицпатрик могат да реагират различно на процедури в зависимост от техния произход.
Например: светлата (европейска) кожа по-бързо губи колаген, защото има по-малко меланин, който да я защитава от UV увреждания; тъмната кожа остарява по-бавно, но е по-податлива на белези и пигментации; азиатската кожа е склонна към пигментация след възпаления (PIH – постинфламаторна хиперпигментация)."
Преди време бе модерно да имаме тен, но сега знаем, че слънцето уврежда кожата. Възможно ли е да върнем назад щетите от безогледното излагане на слънце?
"Да, с новите технологии можем да възстановим колагена, който сме загубили през годините. Ако кожата е отпусната, можем да я стегнем. Ако повърхността на кожата е увредена, можем да използваме лазерни техники, за да я подобрим. Но най-важното е слънцезащитата. UV-лъчите не идват само от слънцето – дори LED осветлението излъчва UV лъчи! Затова слънцезащитата е задължителна всеки ден, ако искаме да забавим стареенето на кожата.
Сега има нова концепция – Prejuvenation. Преди чакахме кожата да остарее и тогава започвахме процедури. Сега започваме рано – в края на 20-те и началото на 30-те години, за да предотвратим признаците на стареене. Когато правим превантивни процедури, не очакваме видима промяна веднага, защото предотвратяваме стареенето, а не лекуваме вече съществуващи проблеми."
Иска ми се интервюто със световния дерматолог д-р Ашраф Бадауи, който бе в България по покана на Global Aesthetics, да не свършва, защото бе потапяне в тайната как можем да съхраним младостта задълго, стига да познаваме свойствата на кожата, да имаме насреща професионален и обучен дерматолог и новите съвременни лазери, които са съвършените инстументи за разкрасяване, когато знаем кога, какво и как.
Снимки Антоанета Титянова
Разговорът проведоха: Антоанета Титянова, Магдалена Гигова
|